Juliusz Łuciuk

misja

antologii

Polska muzyka współczesna to niesamowita skarbnica wyjątkowych dzieł, którym należy się szeroka popularyzacja nie tylko w kraju, ale i za granicą. Najlepszym i najtrwalszym narzędziem promocji kultury są wydawnictwa płytowe. Zdając sobie sprawę ze zmieniającej się dynamiki rynku w 2018 r. rozpoczęliśmy pracę nad obszernym cyklem monografii polskich kompozytorów wydawanych wspólnie z DUX Recording Producers, w których prezentowany jest przekrojowy dorobek najważniejszych twórców współczesnych. Nasze płyty dystrybuowane są również na najpopularniejszych portalach streamingowych (Spotify, iTunes, Amazon Music) zwiększając zasięgi oraz poszerzając grupę odbiorców. 

ŁUCIUK

JULIUSZ

Na płytę składają się dwa obszerne dzieła kompozytora.

Pierwszym z nich jest Antiphonae – współczesna wizja czterech antyfon Maryjnych w opracowaniu na chór męski, które pisane były w latach 1980–84. W praktyce liturgicznej kościoła katolickiego w Polsce śpiew antyfon jest jedną z zanikających form modlitwy. Tymczasem są antyfony wielkim bogactwem kultury chrześcijańskiej – wiele tekstów antyfonalnych przybrało w średniowieczu muzyczną formę chorału gregoriańskiego i jako takie niezmiernie wzbogaciły one oprawę liturgii ważniejszych świąt.

W Antyfonach podstawą kompozytorskiej idei jest powrót do śpiewu świątynnego, chorału gregoriańskiego, ale nie tylko pod względem wykorzystania charakterystycznych technik kompozytorskich, ale i całej świątynnej kultury śpiewu, w tym – tak dla Łuciuka ważny – świątynny pogłos, wypełniający mury w czasie wykonywania średniowiecznych śpiewów jednogłosowych. Zjawisko tak dawne, jak sam chorał gregoriański, stało się tutaj inspiracją kompozycji na chór męski. Ukształtowanie jej materiału – wszelkie przepracowania motywiczno-harmoniczne – skierowane zostały tak, by tę kolorystyczną aurę „barwnej otoczki” ukazać raz jeszcze, we współczesnej wizji artystycznej. 

Drugim dziełem wypełniającym płytę jest Apocalypsis – utwór, przez który indywidualność języka dźwiękowego Łuciuka przemawia w każdym niemalże takcie. Kompozytor zawarł tu wszystko, co w jego sztuce chóralnej najlepsze i najważniejsze: frazy wokalne idealnie dopasowane do charakteru ludzkich głosów; nienaganną prozodię, dyskretnie urozmaicaną wysmakowanymi „zakłóceniami”; fakturę kolorystyczną, tak charakterystycznie wywiedzioną z kształtu melodyki czy wreszcie perfekcyjną dramaturgię, układającą się w rozległe plany napięciowe, sprawnie i sugestywnie oddającą poetykę natchnionego tekstu. Kompozycja ta jest podsumowaniem jego doświadczeń twórczych z zakresu form wokalnych, przeznaczonych na zespoły śpiewacze. Zatem Apocalypsis – podobnie jak wcześniejsze Antyfony – wypływają w prostej linii z inspiracji tradycją śpiewu chorałowego. Nasycone są średniowiecznym śpiewem modlitewnym i monumentalizmem. Apocalypsis imponuje rozmachem pracy motywicznej, czerpiącej obficie z ogromnych pokładów możliwości dużego aparatu chóralno-solowego i sięgającej po najrozmaitsze walory zaawansowanej techniki wokalnej.

Płyta dopełniona będzie drobnym utworem Partes variabiles na chór żeński – części zmienne mszy.

(na podstawie tekstu Grzegorza Majki) 

Całość płyty prezentuje najszersze możliwości zespołu wokalnego a cappella – są tu części męskie, żeńskie, mieszane i solowe. To zróżnicowanie faktur jest wspaniałą wizytówką możliwości śpiewu chóralnego, którego sztuka jest tak istotna dla rozwoju każdej kultury.

Andrzej

KOSZEWSKI

W przededniu 100. rocznicy urodzin wybitnego polskiego kompozytora – Andrzeja Koszewskiego, podzieliliśmy się z państwem płytą, która stanowi wizytówkę wyjątkowości jego twórczości chóralnej. Nominowana do Fryderyków 2022. 

Zapraszamy do wysłuchania fragmentów płyty, która w swojej różnorodności jest odzwierciedleniem wielowarstwowości kompozycji Andrzeja Koszewskiego. 

Andrzej Koszewski stał się ikoną muzyki chóralnej, której poświęcił większość swojej twórczości. Jak sam mówił: „Odczułem „imperatyw kategoryczny” komponowania muzyki znajdującej oparcie w moich doświadczeniach wyniesionych z dzieciństwa. W tej właśnie twórczości znalazłem możliwość pełniejszej i bardziej indywidualnej wypowiedzi”. Charakterystyczne dla jego twórczości chóralnej jest wprowadzanie niekonwencjonalnych środków artykulacyjnych, jak szept czy gwizd.

Andrzej Koszewski - Choral Works [skrót płyty]

1. Muzyka fa-re-mi-do-si (1960) [7:13]
 
Tryptyk wielkopolski (1964) 
2. Czerwona korona  [2:11]
3. Idzie konik z miasta  [4:27]
4. Wiwat bratu memu  [1:50]
 
Gry (1968) 
5. Baj  [1:27]
6. Entliczek  [2:17]
7. Wilk  [0:57]
8. Kotek [1:56]
 
9. Angelus Domini (1981) [8:15]
 
Tre pezzi (1985-86) 
10. Canta-move [5:01]
11. Flusso-riflusso [6:19]
12. Ostinato [4:49]
 
Trittico di messa (1992) 
13. Kyrie [3:19]
14. Sanctus [4:41]
15. Agnus Dei [4:30]
Juliusz Łuciuk - Vesperae in assumptione Beatae Mariae Virginis
1. Antyfona chorałowa Assumpta est Maria [0:27]
2. Inwokacja psalmu Dixit Dominus [0:16]
3. Psalm – Dixit Dominus [4:22]
4. Antyfona Assumpta est Maria [5:03]
5. Antyfona chorałowa Maria Virgo [0:34]
6. Inwokacja psalmu – Laudate pueri [0:13]
7. Psalm – Laudate pueri [3:47]
8. Antyfona – Maria Virgo [4:42]
9. Antyfona chorałowa – In odorem unguentorum [0:29]
10. Inwokacja psalmu – Laetatus sum [0:18]
11. Psalm – Laetatus sum [3:15]
12. Antyfona – In odorem unguentorum [3:33]
13. Antyfona chorałowa – Benedicta filia [0:38]
14. Inwokacja psalmu  Nisi Dominus [0:18]
15. Psalm – Nisi Dominus [4:11]
16. Antyfona Benedicta filia [2:20]
17. Antyfona chorałowa – Pulchra es [0:30]
18. Inwokacja psalmu  – Lauda Jerusalem [0:15]
19. Psalm – Lauda Jerusalem [3:29]
20. Antyfona Pulchra es [3:56]
21. Inwokacja Magnificat [0:13]
22. Magnificat [9:06]

Juliusz Łuciuk - Assumpta est Maria

NASZE

SKARBY

Oprócz najbardziej popularnych kompozytorów w naszej kulturze tworzy grono znakomitych muzyków, których twórczość warto popularyzować. 

Przykładem takiego kompozytora jest Juliszu Łuciuk, który za sprawą Instyutu w ostatnich latach życia doczekał się swojej pierwszej monografii. 

Dotychczas w antologii polskiej twórczości a cappella ukazały się: 

Juliusz Łuciuk –  Choral WorksRomuald Twardowski  – Sacrum*Profanum            Edward Pałłasz – Choral Works   

Andrzej Koszewski  – Choral Works   

Juliusz Łuciuk – Vesperae in assumptione Beatae Mariae Virginis 

Posłuchaj fragmentów płyt lub przejdź do swojego ulubionego serwisu streamingowego:

Edward Pałłasz - Zima