Projekt„Patriotyzm nieśmiertelny”, którego celem było zbliżenie do siebie organizacji z Polski i Argentyny odbył się w dniach 22.11 – 1.12.2018 r. W projekcie,zgodnie z założeniem wzięli profesjonaliści kultury z Polski – Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum, maestro Janusz Siadlak, sopranistka Agata Widera oraz dyplomowany menedżer kultury Helena Siadlak.

Zadanie miało na celu aktywizację środowisk polonijnych na terenie Buenos Aires oraz Santa Fe – organizatorzy nawiązali wiele bardzo owocnych i obiecujących współpracy z:

– Domem Polskim w Buenos Aires
– Domem Polskim w Santa Fe
– Polską Misją Katolicką w Maciaszkowie
– Polskim Domem Spokojnej Starości w Maciaszkowie
– Argentyńsko-polskim Stowarzyszeniem Kulturalnym

Wszystkim wydarzeniom patronowała Ambasada Rzeczypospolitej Polskiej w Buenos Aires udostępniając wiele materiałów promocyjnych, foto i wideo relacji z koncertów.

Zadanie obejmowało organizację koncertów muzyki polskiej w bardzo ważnych i prestiżowych przestrzeniach.

23.11.2018w Kongresie Narodowym Argentyny, w Senacie odbył się koncert zorganizowany z okazji 100-lecia Odzyskania Niepodległości przez Polskę. Na koncercie pojawiło się wielu Polaków oraz przedstawicieli najważniejszych organizacji Polonijnych w Buenos Aires, pracownicy Ambasady Rzeczypospolitej Polskiej (m.in. Pan Grzegorz Sobociński I Radca ds. Kultury), a także kombatanci i Argentyńczycy zainteresowani kulturą Polską. Swoją obecnością obchody uświetnił Andrzej Jezierski, który w trakcie koncertu został uhonorowany przez Marcelego Minca, charged’affaires a.in. RP okolicznościowym dyplomem i monetą okolicznościową (z podobizną Agnieszki Osieckiej) za promocję polskiej kultury w Argentynie jako członek Stowarzyszenia Kulturalnego Argentyńsko-Polskiego ACAP, a szczególnie muzyki w argentyńskim Radio Nacional Clásica FM 96.7

W dniach 24-25 zespół oraz organizatorzy udali się do Santa Fe, gdzie odbyły się warsztaty muzyczne podczas których zgromadzeni uczyli się polskiej pieśni „O mój rozmarynie”, koncert muzyki polskiej w zabytkowym Kościele  San Franciso Spotkanie z przewodniczącą i zarządem organizacji „Dom Polski w Santa Fe” w celu ustalenia możliwości kolejnej współpracy i zakresu wsparcia dla Domu Polskiego oraz spotkanie ze wszystkimi członkami Domu Polskiego, podczas którego Dom Polski przygotował dla polskich muzyków pokaz tradycyjnych tańców Argentyńskich. W odpowiedzi Chór wykonał krótki koncert, na który złożyły się Polskie pieśni patriotyczne, a także 3 argentyńskie tanga. Wszystko to spowodowało, że w tym dniu obie kultury– polska i argentyńska, łączyły się i przeplatały tworząc unikatową więź między wykonawcami i odbiorcami projektu.

Kolejnym niezwykle ważnym wydarzeniem był koncert w The Catedral Metropolitana of Buenos Aires. Koncert współorganizowany przez Polską Misję Katolicką, połączony z mszą polsko-argentyńską był ważnym elementem obchodów 100-lecia odzyskania Niepodległości przez Polskę, a także 40-lecia pontyfikatu Jana Pawła II

,Chór Filharmonii Częstochowskiej wykonał polskie utwory sakralne takie jak: Wacławz Szamotuł – Ego sum pastor bonus, J.Łuciuk – Sonet słowiański (słowa-Karol Wojtyła), St.Wiechowicz – Polały się łzy (słowa – AdamMickiewicz), St.Wiechowicz – Nad wodą wielką (słowa – Adam Mickiewicz) J.Łuciuk- Modlitwa do św. Jana Kantego, Czarna Madonna, P.Łukaszewski – 2 motety wielkopostne, Memento mei, Crucem tuam adoramus,  W.Widłak – Misericordias Domini, K.Penderecki – Agnus Dei

Każdy utwór został poprzedzony wstępem historyczno-muzykologicznym.

Kolejnym bardzo ważnym wydarzeniem, szczególnie w perspektywie długoterminowej działalności polonijnej organizatorów był wyjazd do miejscowości Martin Coronado, znanej w środowiskach polonijnych jako Maciaszkowo, gdzie znajduje się siedziba Polskiej Misji Katolickiej w Argentynie, Polski Dom Spokojnej Starości oraz Polski Kościół.
Chór dał koncert polskich pieśni patriotycznych i ludowych w których wzięli udział podopieczni Domu Spokojnej Starości, siostry i księża związani z Maciaszkowem.
Kulminacyjnym momentem, który wywołał niezwykłe wzruszenie był moment, gdy podopieczni,wraz z Panem Władysławem, 99-letnim kombatantem wspólnie z chórem odśpiewali pieśń patriotyczną „O mój rozmarynie” . Chór wziął również udział w oficjalnej mszy z okazji odzyskania Niepodległości Przez Polskę, a także z okazji 25-lecia posługi kapłańskiej rektora Polskiej Misji Katolickiej o.Jerzego Twaroga. Podczas wizyty w Maciaszkowie organizatorzy rozmawiali ze zgromadzonymi gośćmi i przedstawicielami Polskiej Misji Katolickiej (zarówno Argentyńskiej, jak i Ekwadroskiej i Wenezuelskiej). Podczas wizyty przekazał na ręce o. Twaroga książki, magazyny, płyty muzyczne, które służyć mają Polskiej Misji Katolickiej i Domowi Spokojnej Starości w Maciaszkowie.


Zadanie współfinansowane w ramach sprawowania opieki Senatu Rzeczypospolitej Polskiej nad Polonią i Polakami za granicą w 2018 roku. 
Sponsor projektu

Ostatnim elementem kulturalnym był koncert w artystycznym Centrum Buenos Aires – Centro Naval. Podczas tego koncertu chór zaprezentował perły muzyki polskiej – wykonał m.in. utwory Karola Szymanowskiego, polskie śpiewane tańce – Krakowiak czy Kujawiak, ale również zaprezentował kunszt wokalny wykonując bardzo szeroki wachlarz repertuarowy.

Dodaj komentarz

Twój adres email nie zostanie opublikowany. Wymagane pola są oznaczone *