Tadeusz Paciorkiewicz przepisuje nuty

Tadeusz Paciorkieiwcz

Choral Works

Polska muzyka współczesna to niesamowita skarbnica wyjątkowych dzieł, którym należy się szeroka popularyzacja nie tylko w kraju, ale i za granicą. Najlepszym i najtrwalszym narzędziem promocji kultury są wydawnictwa płytowe. Zdając sobie sprawę ze zmieniającej się dynamiki rynku w 2018 r. rozpoczęliśmy pracę nad obszernym cyklem monografii polskich kompozytorów wydawanych wspólnie z DUX Recording Producers, w których prezentowany jest przekrojowy dorobek najważniejszych twórców współczesnych. Nasze płyty dystrybuowane są również na najpopularniejszych portalach streamingowych (Spotify, iTunes, Amazon Music) zwiększając zasięgi oraz poszerzając grupę odbiorców. 
Przedstawiamy najnowszą płytę cyklu: Tadeusz Paciorkiewicz – Choral Works. 

Paciorkiewicz

TADEUSZ

 

Tadeusz Paciorkiewicz urodził się 17 października 1916 roku w Sierpcu. Rozpoczął naukę gry na organach w Państwowym Konserwatorium Muzycznym w Warszawie, ale jego studia przerwała wojna, jednak naukę kontynuował w warunkach półkonspiracyjnych w warszawskiej Staatliche Musikschule. Po wojnie studiował kompozycję uzyskując w 1951r. dyplom. W tym czasie już spełniał się jako pedagog. I tak w 1945 roku założył w Płocku Podstawową i Średnią Szkołę Muzyczną, w której nie tylko był dyrektorem, ale również nauczycielem, aż do 1949 roku. W okresie od 1945 do 1959 prowadził także wykłady w łódzkiej Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej, a od 1954 uczył również w Państwowej Wyższej Szkole Muzycznej w Warszawie, gdzie od 1968 roku był profesorem. Dodatkowo w latach 1963-69 pełnił funkcję dziekana Wydziału Kompozycji, Teorii i Dyrygentury, a następnie w 1969 roku powierzono mu stanowisko rektora warszawskiej uczelni. Funkcję tę pełnił do 1971 roku.



Dorobek kompozytorski Tadeusza Paciorkiewicza jest bardzo bogaty i niezwykle różnorodny. Wypowiadał się on we wszystkich gatunkach instrume­ntalnych i wokalno-instrume­ntalnych, ale – co najważniejsze w kontekście projektu uchodzi także za mistrza utworów chóralnych a capella. A tych na polskim rynku uwiecznionych zostało niezwykle mało, nie pojawiają się również na profesjonalnych nagraniach, co znacząco zmniejsza ich popularność w repertuarach polskich chórów i zespołów wokalnych. Wydanie i promocja płyty z twórczością Paciorkiewicza jest zatem doskonałym narzędziem promocji jego utworów a cappella, a w konsekwencji zwiększenie ich występowania na polskich scenach muzycznych.



Tadeusz Paciorkiewicz - Choral Works

1 Litania polska (1984) 7:03

2 Ave Regina caelorum (1978) 2:13

Z Chopinowskich pieśni

From Chopin’s Songs (1948)

3 Po klawiszach ręka twoja płynie 1:45

4 Czy przypominasz to nokturno |  Jak mazurek zuchowaty 3:18

5 Och, walc ten znajomy  1:50

6 O, błogosławiona pieśni ukojenia 2:04

7 Na klawiszach ręka twa spoczywa 1:52

Orfeusz w lesie | Orpheus in the Forest (1977)

8 Zamysł  2:14

9 Wahanie 3:21

10 Płacz 1:51

11 Wstyd  3:06

12 Zmaganie – Porażka  6:52

Tadeusz Paciorkiewicz - Pieśni kurpiowskie: Leciały guńsańki | Flying Geese
Przeczytaj więcej o kompozytorze i płycie w e-booku:

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury – państwowego funduszu celowego, w ramach programu „Muzyka”, realizowanego przez Narodowy Instytut Muzyki i Tańca”

oraz z funduszy Województwa Śląskiego.

dofinansowanie płyty

Posłuchaj innych płyt z cyklu Antologii:

Posłuchaj fragmentów płyt lub przejdź do swojego ulubionego serwisu streamingowego: