Instytut Rozwoju Sztuki powstał w 2003 roku aby wspierać rozwój sztuki w Polsce.
Główną misją Instytutu jest tworzenie przestrzeni do rozwoju dla polskich artystów, wprowadzanie innowacyjnych sposobów edukacji z zakresu kultury i sztuki, a także poszukiwanie rozwiązań problemów z jakimi boryka się polskie życie kulturalne. Kompleksowe działania Instytutu mają na celu aktywizowanie społeczności do udziału w kulturze, zarówno czynnego, jak i biernego. Z dbałością o szczegóły, a przede wszystkim z ogromnym zaangażowaniem kreujemy wydarzenia kulturalne, które oprócz walorów artystycznych odznaczają się dokładnym przygotowaniem technicznym. Znamy wymagania rynku i potrafimy sprostać oczekiwaniom odbiorców.
Do sztuki podchodzimy jak artyści, do biznesu jak biznesmeni.
To połączenie gwarantuje przede wszystkim zrozumienie artystów, tworzenie porozumienia i wzajemnego zaufania, przy jednoczesnym dbaniu o rynkowy wizerunek i marketing.
Celami stowarzyszenia jest popularyzacja muzyki chóralnej, polskich wokalistów, dzieł polskich kompozytorów, rzeźbiarzy, malarzy oraz angażowanie społeczeństwa w tworzenie i uczestniczenie w różnorodnych wydarzeniach kulturalnych. Instytut stale wspiera działalność chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum oraz młodych artystów debiutujących na polskiej scenie muzycznej. Ponad to ma na swoim koncie organizacje setek koncertów oraz imprez masowych takich jak Pokazy Laserów i iluminacje wykorzystujące muzykę klasyczną m.in. w aranżacjach rockowych i jazzowych. Celem stowarzyszenia jest zachęcanie publiczności o różnych gustach do poznawania muzyki klasycznej, polskiego dziedzictwa oraz twórczości najwybitniejszych osobistości świata muzyki. Instytut Rozwoju Sztuki był również współorganizatorem wielu zagranicznych tras koncertowych, promujących muzyka polską, Chóru Collegium Cantorum m.in w USA, Chinach, Argentynie i niemal całej Europie.