Letnia Akademia

ARTYSTYCZNA

ROZWIJAJ SIĘ

ARTYSTYCZNIE

Warsztaty

 Letnia Akademia Artystyczna to wędrówki fotograficzne,  zajęcia muzyczne i chóralne, malarskie, a także teatralne skierowane do różnych grup wiekowych mające na celu zapewnienie szansy artystycznego rozwoju, organizacji życia kulturalnego w mniejszych miejscowościach, integracji społecznej i międzypokoleniowej, a także swobodnej ekspresji i obcowania z bogactwem dziedzictwa kultury i sztuki. Letnia Akademia Artystyczna to kompleksowe zadanie edukacyjne, którego celem jest zwrócenie uwagi na istotę kultury w życiu codziennym – sztuka jako wyraz emocji, może stać się naturalny środek przeciwstresowym. 

MUZYKA

„We wspólnocie muzyka” – akademia chóralna prowadzona przez maestro Janusza Siadlaka odznaczonego w 2017 r medalem Gloria Artis, który posiada przeszło 30-letnie doświadczenie w chóralistyce. Podczas zajęć uczestnicy poznają tajniki pracy w zespole, będą uczyć się wzajemnego słuchania, poznają najważniejsze zagadnienia z zakresu muzyki instrumentalnej i muzyki wokalnej. Interaktywne zajęcia, oprócz atrakcyjnej formy i nowoczesnych prezentacji multimedialnych, będą możliwością to poznania innych ludzi, jak również siebie – zadania wykonywane wspólnie, poszukiwanie rozwiązań problemów muzycznych, wszystko to wpływać będzie na rozwój osób. Na każde zajęcia zaproszeni zostaną goście – artyści Filharmonii Częstochowskiej, którzy wspierać będą uczestników w pracy, opowiadać o własnych doświadczeniach oraz technikach nauki śpiewu.

Letnia Akademia Artystyczna

MALARSTWO

„Jedwabne Impresje”– warsztaty malowania na jedwabiu będą szansą na uwolnienie kreatywności wśród młodzieży, dorosłych i seniorów. Jedwab jest bardzo charakterystycznym materiałem, a warsztaty malowania na nim unikatowym wydarzeniem. Warsztaty będą stawiać nacisk na stworzenie przestrzeni do uwolnienia potencjału twórczego, kreatywności i artystycznej energii. Jednocześnie wykształcony z zakresu malarstwa i wychowania artystycznego prowadzący zajęcia podczas zajęć przekazywać będzie wiedzę dotyczącą historii sztuki, technik malarskich, teorii barw i psychologii kolorów, która może być wykorzystywana w codzienności uczestników. Wiedza przekazywana będzie w formie atrakcyjnych prezentacji i filmów przygotowanych specjalnie dla Letniej Akademii. W prezentacjach zawarte będą interesujące fakty historyczne, najważniejsze dzieła polskiego dziedzictwa kultury i sztuki.

Letnia Akademia Artystyczna

TEATR

„Uwolnienie” – warsztaty teatralne dla każdego. Żyjemy w czasach, kiedy dbając o wizerunek, to w jaki sposób jesteśmy oceniani, zamykamy się i zamykamy nasze emocje. Możliwość swobodnej ekspresji, poddanie się słowom, dźwiękom, wreszcie przełamanie bariery krzyku – to wszystko powoduje, że człowiek, obok odkrywania własnej emocjonalności, przechodzi swoistą autoterapię, która zmniejsza ciężar codzienności, daje uczucie lekkości.

EDYCJA 2022

Warsztaty wokalne

Lekcje śpiewu dla osób parających się muzyką wokalną. Doświadczenie prowadzącej pozwoli na odkrycie nowych przestrzeni wokalnych, uwolnienie potencjału, który wykorzystać będzie można w zespołach i podczas występów.

 

PROWADZENIE

Agata Widera – sporan, absolwentka Akademii Muzycznej w Krakowie na wydziale wokalno-aktorskim, solistka gościnna Opery Krakowskiej, solistka Chóru Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum

Akademia chóralna

Lekcje śpiewu zespołowego prowadzone przez dyrygenta, chórmistrza, dyrektora zawodowego Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum

 

PROWADZENIE

dr Janusz Siadlak – doktor sztuk muzycznych, inicjator życia muzycznego, odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”, od przeszło 40 lat zajmujący się pedagogiką śpiewu zespołowego i solowego. 

Warsztaty teatralne

“Uwolnienie” – warsztaty teatralne dla każdego. Żyjemy w czasach, kiedy dbając o wizerunek, to w jaki sposób jesteśmy oceniani, zamykamy się i zamykamy nasze emocje. Możliwość swobodnej ekspresji, poddanie się słowom, dźwiękom, wreszcie przełamanie bariery krzyku – to wszystko powoduje, że człowiek, obok odkrywania własnej emocjonalności, przechodzi swoistą autoterapię, która zmniejsza ciężar codzienności, daje uczucie lekkości.

 

PROWADZENIE

Antoni Rot – aktor Teatru im. Adama Mickiewicza w Częstochowie, pedagog, odznaczony medalem „Zasłużony Kulturze Gloria Artis”.

Dramatopisarstwo

Warsztaty literackie, które wprowadzają do skutecznego budowania interesującej historii – uczestnicy poznają zasady 

Jedwabne Impresje

Warsztaty malowania na jedwabiu, które od początku realizacji Letniej Akademii Artystycznej cieszą się ogromną popularnością. 

Warsztaty Teatralne
Zobacz galerię zdjęć
KLIKNIJ
Akademia Chóralna
Zobacz galerię zdjęć
kliknij
Jedwabne impresje
Zobacz galerię zdjęć
kliknij
Previous slide
Next slide

Konkurs Fotograficzny!

WYNIKI WYNIKI WYNIKIWYNIKI WYNIKI WYNIKIWYNIKI WYNIKI WYNIKI 

Szanowni Państwo,

Dziękujemy serdecznie za tak liczne nadsyłanie swoich wspaniałych prac fotograficznych. Komisja konkursowa miała nie lada wyzwanie by spośród wszystkich zdjęć wyłonić te, które zostały nagrodzone.

 Jesteśmy zachwyceni poziomem tegorocznego konkursu fotograficznego, Państwa kreatywnością i wrażliwością. Chcielibyśmy nagrodzić wszystkich, jednak niestety nie jesteśmy wstanie. Dlatego jeśli nie znajdą Państwo nazwiska na poniższej liście – proszę kontynuować swoją przygodę fotograficzną, ponieważ wszystkie zdjęcia, które mieliśmy przyjemność oglądać były wyjątkowe.

Zachęcamy do brania udziału w kolejnych konkursach – i tych organizowanych przez nasz Instytut, jak i innych.

Janusz Siadlak

Kierownik artystyczny Letniej Akademii Artystycznej

 

I miejsce Łukasz Kasztelan – Sztuka cierpliwości

II miejsce – Fabian Stępień – Mglisty Jesienny poranek

III miejsce – Oliwier Stępień – Kolory nieba

IV miejsce – Adam Cybiński – Zaćmienie słońca

 

Wyróżnienia

Katarzyna Urbanik – Nad rozlewiskiem rzeki Kocinki

Izabela Kielech – Rześkość

Irena Wilk – Letnie opowieści

Marzanna Jasińska – Bo zwyczajność jest nudna

Maciej Kawski – Kamycka Góra

 

 

Dofinansowanie

Dofinansowano ze środków Ministra Kultury, Dziedzictwa Narodowego pochodzących z Funduszu Promocji Kultury, uzyskanych z dopłat ustanowionych w grach objętych monopolem państwa, zgodnie z art. 80 ust. 1 ustawy z dnia 19 listopada 2009 r. o grach hazardowych.