Od 2018 roku poszerzyliśmy działalność o wsparcie malrstwa, fotografii i teatru.
Instytut Rozwoju Sztuki kładzie duży nacisk na edukację kulturalną w kraju i za granicą. Szerokie działania Instytutu dotykają różnych zagadnień – od promocji współczesnych kompozytorów polskich w kraju i za jego granicami po warsztaty edukacyjne w małych miejscowościach. Na przestrzeni ostatnich dwóch lat Stowarzyszenie nagrało trzy płyty promujące twórczość Polskich kompozytorów współczesnych. Promocja twórczości Juliusza Łuciuka (2018), Romualda Twardowskiego (2019-2020) i Edwarda Pałłasza (2020) to dopiero początek planów Stowarzyszenia. W toku przygotowań są nowe projekty promujące sylwetkę Andrzeja Koszewskiego oraz Józefa Świdra. Bardzo ważnym dla Instytutu jest dalsze realizowanie cyklu wydawniczego poświęconego współczesnym polskim kompozytorom – cykl wydawniczy zwraca uwagę na bogactwo polskiej muzyki chóralnej i promuje ją również poza granicami kraju.
Realizacja 2019 roku pierwszej edycji Letniej Akademii Artystycznej (warsztatów artystycznych z zakresu malarstwa, fotografii i muzyki) ukazała wielki potencjał w wychodzeniu naprzeciw potrzebom osób z małych miejscowości, szczególnie w okresie wakacyjnym, kiedy to całymi rodzinami chętnie korzystają z możliwości twórczego spędzania czasu. Instytut Rozwoju Sztuki planuje kolejną edycję, ale także inne projekty, które te właśnie potrzeby będą zaspokajać, ponieważ zdajemy sobie sprawę z wielkiego potencjału Polaków w kwestii rozwoju twórczego i artystycznego.
Ważnym elementem działalności Stowarzyszenia od samego początku istnienia (2003) jest dialog z Polonią na całym Świecie i realizacja wydarzeń kulturalnych na najwyższym artystycznym poziomie. Wiedząc, że Polonia odcięta jest od kultury narodowej w profesjonalnym wydaniu, Instytut Rozwoju Sztuki projektuje wydarzenia, które będą wizytówką Polski profesjonalnej i nowoczesnejPonad to Instytut Rozwoju Sztuki planuje kontynuacje działań z zakresu propagowania kultury wśród różnych grup społecznych – przykładami działalności społecznej jest cykl darmowych koncertów „Muzyka w Świątyniach” realizowanych rokrocznie w zabytkowych kościołach regionu częstochowskiego, który cieszy się ogromną popularnością. Podczas koncertów prezentowana jest historia miejsca pobudzając tożsamość regionalną. Kościoły są specjalnie oświetlane, atrakcyjnym, wielokolorowym oświetleniem, a każdy z uczestników otrzymuje program koncertu wraz z notą o Kościele i wykonywanej muzyce – to wszystko sprawa, że uczestnik, niezależnie czy często korzystający z oferty kulturalnej, czy sporadycznie czuje się zadbany, a samo wydarzenie gwarantuje pozytywny kontakt z kulturą. Wydarzenie kładzie nacisk na integrację społeczną, również ze środowiskami wykluczonymi – koncerty dostosowywane są do udziału osób niepełnosprawnych, a organizatorzy od lat współpracują m.in. z Domem Pomocy Społecznej w Częstochowie.