CHÓR FILHARMONII CZĘSTOCHOWSKIEJ COLLEGIUM CANTORUM

Chór Filharmonii Częstochowskiej Collegium Cantorum to zespół, który w powstał w 2012 r. jako połączenie wielkiej pasji do muzyki, zaangażowania oraz wielkiej wrażliwości muzycznej. Chór Collegium Cantorum to energia i profesjonalizm oraz intensywna, systematyczna praca artystyczna, która umożliwia ciągłe doskonalenie umiejętności, a zarazem przygotowanie obszernego i niezwykle zróżnicowanego repertuaru. Śpiewacy chóru z łatwością odnajdują się zarówno w muzyce klasycznej, operowej, rozrywkowej i musicalowej, jak i w utworach współczesnych. Zespół pojawia się na scenie w pełnym składzie, w mniejszych ansamblach jak i solowo, prezentując kunszt wokalny. W efekcie każdy koncert Collegium Cantorum jest wyjątkowym wydarzeniem i prawdziwym świętem muzyki chóralnej.

Początki chóru sięgają 1987 r., kiedy dzięki inicjatywie Janusza Siadlaka powołany został do życia pierwszy zespół. Doświadczenie szefa zespołu zdobyte na przestrzeni lat oraz jego chęć tworzenia najwyższej jakości wykonań doprowadziły do profesjonalizacji działań chóru. Jako 24-osobowy, zawodowy chór mieszany Collegium Cantorum działa od roku 2012, będąc jednym z zespołów artystycznych Filharmonii Częstochowskiej.

Chór Collegium Cantorum koncertował niemalże w całej Polsce, w większości krajów Europy, a także w Argentynie, Urugwaju, Chinach i USA (dwukrotnie) wszędzie zbierając znakomite recenzje i spotykając się z entuzjastycznym przyjęciem publiczności.

Zespół dokonał wielu prawykonań utworów kompozytorów polskich – m.in. A. Koszewskiego, W. Łukaszewskiego, J. Łuciuka, R. Maciejewskiego, M. Bembinowa, E. Bogusławskiego, M. Borkowskiego, M. Jasińskiego, S. Moryty. Zespół doceniany jest za nienaganną technikę oraz wyjątkową wrażliwość muzyczną w nawet bardzo wymagających, rzadko goszczących na scenach dziełach kompozytorów takich jak Arvo Pärt, Ernst Pepping czy Hugo Distler. Wielokrotnie zapraszany przez Zbigniewa Preisnera do współpracy przy różnorodnych projektach związanych z muzyką filmową oraz produkcjami telewizyjnymi. Za sprawą Collegium Cantorum dokonano polskiej premiery Misa por la Paz y la Justicia Ariela Ramireza, partyturę której dyrygent chóru otrzymał od kompozytora podczas tournée w Argentynie.

Obok programów a cappella zespół realizuje (samodzielnie bądź w poszerzonym składzie) dzieła oratoryjno-kantatowe – ma na koncie współpracę m.in. z: Orkiestrą Filharmonii Częstochowskiej, Orkiestrą Filharmonii Łódzkiej, NFM – Leopoldinum, Narodową Orkiestrą Symfoniczną Polskiego Radia, Connecticut Virtuosi Chamber Orchestra (USA), Capellą Cracoviensis czy orkiestrą Accademia dell’a Arcadia.
Istotną częścią działalności Collegium Cantorum są autorskie przedsięwzięcia organizowane w ramach działalności Filharmonii Częstochowskiej – należą do nich tematyczne widowiska muzyczne, takie jak Gorąca Afryka czy The Beatles Symfonicznie, cieszące się uznaniem i ogromną popularnością wśród publiczności, oraz święcący triumfy cykl tematycznych koncertów Czwartkowe Wieczory z Chórem Filharmonii Częstochowskiej “Collegium Cantorum” prezentujący bogactwo i różnorodność muzyki wokalnej (od muzyki najnowszej, po przez klasykę, operę po rozrywkę i żarty muzyczne). Collegium Cantorum jest również organizatorem Festiwalu Muzycznego Rodziny Bachów.